ssml.zforum.biz xD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BİZ DAHA İYİSİNİ YAPANA KADAR EN İYİSİ BU =)

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR

2 posters
YazarMesaj
DErman

DErman

Kadın
İş/Hobiler : öğrencilikten başka bi bok yemiyom:D
Lakap : Sölersem aşkım beni öldürür:D

YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR Empty
MesajKonu: YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR   YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR I_icon_minitimePtsi Ekim 06 2008, 22:22

İstanbul'un güçlü seslerinden Pit10 artık underground'a veda ediyor. Onunla biraz bu kararı, biraz Olympos'un son durumu, biraz da yeni projeleri ve onun gözünden Türkçe Rap'in durumu ile ilgili konuştuk. Kendisi yeryüzüne çıkma aşamasında olsa da, underground'ı emin ellere teslim etmeye hazırlanıyor.

Hiphoplife : Uzun süren sessiz bir dönemden sonra 3 yeni proje ile birlikte geliyorsun. Benden Nefret Ediyorsunuz (Pit10 Solo), 212 Style (Pit10 & KMK) ve Çift Dikiş (Pit10 & Canka). Bu albümler hakkında biraz bilgi verir misin ?
Pit10 : Bu albümler sanırım benim son underground çalışmalarım. Olympos Recordz'da profesyonel şartlarda kaydedilen bu üç albüm bence gerçekten underground standartlarının üstünde oldu. Gönül isterdi ki albümleri satıp cebime harçlık çıkarayım ama malesef insanlar bir albüme 5 milyon vermeyi çok görüyor. Bu yüzden albümleri internete vericem, herkes dinlesin.

Hiphoplife : Bu üç albümden sonra çalışmalarına overground olarak mı devam edeceksin ?
Pit10 : Evet, şu anda isteğime uygun bir plak şirketi arayışındayım ve sonucunu kısa süre sonra alacağımı düşünüyorum. 6 senedir undergorund'da rap yapıyorum ve artık daha büyük adımlar atmanın zamanı geldi diye düşünüyorum.

Hiphoplife : Rap ile tanışman 6 yaşında oldu ve dediğin gibi 6 senedir de aktif olarak rap yapıyorsun. Rap senin hayatında neleri değiştirdi, yaşamından götürdükleri ve kazandırları ne oldu ?
Pit10 : İlk rap dinlediğimde (Vanilla Ice - To The Extreme albümü) ufacıktım. Açıkçası birşey kazandırır falan diye düşünmedim, sadece beğenip dinliyordum. Sonra Türkiye'de Cartel furyası oldu ve bu müziğin Türkçe yapıldığını gördüm, çok araştırdım çok dinledim. Açıkçası şuan rap hayatımda birşey değiştirmiyor. Yaşamımdan birkaç senemi götürdü, çünkü "rap bir yaşam tarzıdır" olayına kendimi çok kaptırmıştım fakat burası Amerika değil, Türkiye ! Ve buranın belli standartları var. Marjinalliğe gerek yok diye düşünüyorum. Bu müzik yapılır ve kalptedir. İlla insanlara bunu tavırlarla, kıyafetle belli etmeye gerek yok. Müslüman olan herkes sarık taksa, şalvar giyse tuhaf olmaz mı ?

Hiphoplife : Ankara'dan Kerim, Yunus Emre, Frekans ve Ako ile "3406" adlı ortak bir albüm yaptınız. Bu proje hakkında bilgi verebilir misin, nasıl çıktı bu fikir ortaya ?
Pit10 : Ako İstanbul'da üniversite okuyordu ve aramız bayağı iyidir. Yazdan önce 2 ay boyunca her günümüzü beraber geçirdik. Yazın Ako Ankara'ya gitti, o gittikten bir hafta sonra ben de onun yanına geldim. Tabi gelmişken Ankara'da ki dostlarımla da görüşmek istedim. Onları Ako ile tanıştırdım. Hep beraber 1-2 tane parça yaptık ve böyle bir albüm yapabiliriz diye düşündük. Zaten İstanbul'a dönmeme bir ay vardı yani vakit boldu. Biz de boş zamanlarımızda 3406'nın parçalarını yaptık ve güzel bir çalışma çıktı ortaya.

Hiphoplife : Olympos Family yılan hikayesine döndü. Ayrılıklar oldu, yeni isimler geldi, ardından Olympos'un dağıldığı açıklandı. Son durum nedir ?
Pit10 : Gerçekten yılan hikayesine döndü. Oyuncak gibiydi ve Olympos Family içinde bulunan herkes bir yerlere gelmişti. Ben solo çalışmalarıma daha fazla yoğunlaşmak istiyordum. Yani artık bu "family" olayının kimseye kattığı birşey kalmamıştı bu yüzden bu crew'a gerek yok diye düşündüm. Bir ismi olmasa da şuan çalıştığım kişiler var, onları zaten herkes biliyor. Kısaca artık "Olympos Family" yok, eskisi gibi "Olympos Recordz" var.

Hiphoplife : Olympos Records olarak destek vermeyi düşündüğün isimler var mı ?
Pit10 : Düşünmek değil de destek verdiğim çok isim var. Destek verdiğim insanların yeteneğinden önce karakterini ön planda tutuyorum. Şuan isim vermeye gerek yok, yakında çok duyacaksınız bu isimleri. Ben overground'a çıkarken underground'ı onlara emanet edicem.

Hiphoplife : Şu ana kadar 7 albüme adını yazdırdın. Sence hak ettiğin yerde misin, istediğin başarıyı elde ettin mi ?
Pit10 : Hakettiğim yerde olduğumu düşünmüyorum. Bence daha iyi bir başarı elde ettim ama istediğim başarı çok daha yükseklerde. Bu zamanla olacak sanırım. Daha önce de dediğim gibi; insanlar başarıyı çekemiyor ve herkes fesat.

Hiphoplife : Sansar ile bazı problemler yaşadın. Ayrı düşmenizin altına yatanlar nedir ?
Pit10 : Şudur budur diye birşey yok. Bazı konularda fikir ayrılıkları yaşadık ve beraber çalışmamaya karar verdik. Ona çizeceği yolda başarılar diliyorum.

Hiphoplife : Bir zamanlar Sirhot ile çalışyordun, Sirhot hakkında ne düşünüyorsun ?
Pit10 : Sirhot mı ? Kim o? Yeni mi çıktı ?

Hiphoplife : Pit10'un disslerle arası nasıl, eskiden Pit10 diyince akla hemen diss gelirdi ?
Pit10 : Benim ilgi çekmek için yada reklamım olsun diye diss attığımı sananlar var ama ilgi çekmeye yada reklam yapmaya ihtiyacım yok diye düşünüyorum. Ben diss olayından keyif alıyorum. Kalitesiz bulduğum yada kişisel problemim olan insanları dissliyorum. Fakat dikkat edildiyse artık battle rap'lerimin sayısı azaldı. Eskiden sanat için sanat diye düşünürken artık toplum için sanat diye düşünmeye başladım ve işlediğim farklı konularda da keyif alıyorum. Böylesi hem benim için hem de dinleyici için daha iyi.

Hiphoplife : Bazı konserlerde arkandan konuşuluyor, senin olmadığın ortamlarda sana laf atılıyor. Bu konu hakkında söylemek istediğin bir şey var mı ?
Pit10 : Yapılanların nedenini herkes biliyor. Bilmeyen varsa bana laf eden insanların en iyi track'ini, altına da benim en kötü parçamı koysun ve dinlesin, öğrenir. Malesef bu devirde insanlar bir başkasının başarısını takdir edemiyor. Herkeste bir sidik yarışı var. Şu bilinmeli ki 6 senelik bir mc ile 2 senelik bir mc bir olamaz. Ben bu işe yıllarımı verdim ve beğenmeyen varsa da saygı duymalı. Yok saygı duymayacaksa yaptığım işten daha iyisini yapmalı ki o zaman ben ona saygı duyayım.

Hiphoplife : 6 sene önce kayda girdiğin donanımları hatırlıyor musun ? O günden zamanımıza kadar nasıl bir süreç yaşadın ?
Pit10 : Hiç unutmadım ki : ) Bana kimse destek vermedi çünkü 99 yılında destek verebilecek insan bulmak zordu. Bu işi yapmaya karar verdim ama nasıl yapılacağını bilmiyordum. Klasik bilgisayar mikrofonu ve onboard ses kartı vardı. Bir yerden beat buldum ve dayadım mikrofonu hoparlöre, bir yandan da söylemeye başladım : ) sonra tabi zamanla değişti her şey, teknik konuda bilinçlendim. Bu arada o zamanlar bir bilgisayar bir mikrofon olunca "bilmemne recordz" olmuyordu : ) Az ama özdü bu olay. 90'lar iyiydi, mc'ler bilinçliydi.

Hiphoplife : İlk zamanların ile bu günü karşılaştırdığında en çok özlediğin şey ne oluyor ?
Pit10 : O zamanlar sidik yarışı değil; saygı, sevgi ve birlik vardı. Bir de o zamanlar %90 mc %10 dinleyici değil, %10 mc %90 dinleyici vardı. Yani "mc" kelimesinin bir onuru vardı, şimdi ayaklar altında.

Hiphoplife : Şu anki stüdyon hakkında bilgi verebilir misin ? Kulllandığın ekipmanlar nedir ?
Pit10 : Stüdyoyu yaz ortasında kurdum. Şu an tam olarak oturmadı. Şu anki ekipman Marshall Electronics Mxl 2003 Condernser mikrofon, behringer eurorack ub 1002 mixer, m-audio firewire 410 ses kartı, behringer hps3000 kulaklık, philips sbc hp 090 kulaklık vs. Monitör kolon eksiği var, en kısa sürede o da tamamlanacak ve tam performans faaliyete geçeceğim.

Hiphoplife : Yeraltından çıkan bozulur diye bir düşünce var, bunun örneklerini gördük. Sen bu konuda ne düşünüyorsun ?
Pit10 : İnsanların "bozulma" anlayışı tüm insanlara yönelik şarkı yapmaksa ben de bozulucam. Bunun örneği yok. O dinlediğiniz, klibini izlediğiniz kalitesiz rapçiler önceden kaliteli underground mc değillerdi, zaten kalitesizlerdi. Göz önünde olunca kimin ne olduğu anlaşıldı. Yani bence rap sadece isyan etmek, kin tutmak, protest tavır almak değildir. İnsanlar rap dinlerken (ki bu insanlar rap dinleyicisi haricini de kapsayacaksa) bu tarz dinlemek onları hoşnut etmez. Türkiye'de rap'in ilerlememesinin bir sebebi de bu. İnsanlar bu müziği dinlerken gaza gelmeli, eğlenmeli, hüzünlenmeli, aşkını hatırlamalı vs. Yani bu olayın bir çerçevesi yok.

Hiphoplife : Müzik üzerine eğitim alıyorsun, ileride ki hedefin nedir ?
Pit10 : Evet, Bilgi Üniversitesi Müzik / Ses teknolojileri bölümündeyim. Yaptığım işin teknik yönünde daha fazla yükselmek istiyorum. Müzik denen olayın sonu yok. Sırf rap'te bağlı kalmamak, evrensel bakmak gerek. İleride hayatımı müzik ile kazanabileceğime inanıyorum.

Hiphoplife : Son zamanlarda rap’in Türkiye’de ki konumu hakkında ne düşünüyorsun ?
Pit10 : Olması gereken yerde. Çünkü Türkiye protest rap'i kaldırabilecek düzeyde değil henüz. Diğer konularda yapılan (aşk, club vs.) parçalar da kalitesiz. Bu şekilde rap'in nereye gelmesi beklenir ki ? Ama herşey zamanla rayına oturacak
$!l@
Moderatör
Moderatör
$!l@

Kadın
İş/Hobiler : takılmaq
Lakap : iskeletorr

MesajKonu: Geri: YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR   YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR I_icon_minitimeC.tesi Ekim 25 2008, 21:03

paylasım icin saol
DErman

DErman

Kadın
İş/Hobiler : öğrencilikten başka bi bok yemiyom:D
Lakap : Sölersem aşkım beni öldürür:D

MesajKonu: Geri: YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR   YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR I_icon_minitimeC.tesi Ekim 25 2008, 23:59

ö.diil herzaman dans edelim

YENİ HABER!!!! PİT10 UNDERGROUND'A VEDA EDİYOR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İngilizceyi Yeni Öğrenen Kişinin Yazdığı Mektup
» PİT10 resimleri
» PİT10 BİYOGRAFİSİ
» PİT10 ŞARKI SÖZLERİ